Преса про нас
Микола Присяжнюк приємно вражений діяльністю Уманського тепличного комбінату 07.08.2011
6 серпня міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк з робочою поїздкою побував на Уманському тепличному комбінаті та ознайомився з діяльністю цього сучасного підприємства. У робочій поїздці Миколу Володимировича супроводжували заступник голови облдержадміністрації Василь Корнієнко, голова Уманської райдержадміністрації Анатолій Петренко та перший заступник міського голови м.Умань Володимир Віблий.
З непідробною цікавістю Микола Присяжнюк слухав пояснення заступника генерального директора комбінату Віктора Гордія про організацію цього найновішого в Україні тепличного виробництва.
Насьогодні загальна площа теплиць Уманського комбінату становить понад 30 га. Особливістю уманських тепличників є те, що вони не тільки навчилися та вирощують протягом всього календарного року свіжі огірки та помідори, а й виробляють та реалізують власну електроенергію. Для оптимізації виробництва та поліпшення ефективності вкладення інвестиційних коштів на комбінаті було встановлено когенераційну систему – таку собі невеличку ТЕЦ, котра виробляє електроенергію, тепло та вуглекислий газ, необхідні для стимуляції росту рослин.Реалізувала цей проект офіційний дилер Caterpillar компанія «Цеппелін Україна». Щодоби енергосистема підприємства безперервно виробляє 6 МВт електроенергії, частина якої реалізується на енергоринку, що приносить додатковий прибуток тепличникам.
Міністр також зацікавився іншими досягненнями співпраці підприємства зі світовими науковцями в галузі овочівництва. Зокрема, діяльністю створеної в 2000 році на базі комбінату Української центральної сільськогосподарської лабораторії грунтів, води та добрив, подарованої комбінату королевою Нідерландів. Процес проведення таких аналізів у ній повністю автоматизований, що виключає допущення помилок.
На підприємстві продумано все до дрібниць. Тож не дивно, що тут застосовуються найновіші методи сортування та пакування продукції.
На Уманському комбінаті працює близько 500 овочівників, і заробітна плата тут є одною з найвищтх в Умані, а відрахування до бюджету своєчасні.
Після ознайомлення з підприємством міністр дав прес-конференцію для журналістів центральних, обласних та місцевих ЗМІ.
Микола Володимирович наголосив, що в Україні потрібно стрімко і динамічно розбудувати тепличне господарство. Для цього Мінагрополітики ініціює збільшення державної підтримки будівництва теплиць та запровадження для них спеціальних тарифів на енергоносії. За словами Миколи Присяжнюка, цього року в державному бюджеті України вперше передбачено виділення коштів на відшкодування вартості будівництва теплиць.
– До цього року державної підтримки взагалі не було. І дивіться, до чого це призвело, – ми імпортуємо овочі. В поточному році ми вперше передбачили державну підтримку в обсязі 50 млн. грн., які будуть спрямовані на відшкодування вартості будівництва інноваційних теплиць, – повідомив міністр. За словами очільника Мінагрополітики, 450 га тепличного господарства, яке є зараз в Україні, вкрай недостатньо.
– Тому ми плануємо на наступний рік запропонувати Кабінету Міністрів збільшити підтримку розбудови тепличного господарства за рахунок компенсацій на будівництво теплиць, та шляхом виділення коштів на компенсацію відсотків по кредитах, виданих на їх будівництво, – зазначив Микола Присяжнюк.
Окрім того, Мінагрополітики, згідно з дорученням Прем’єр-міністра, розробляє постанову щодо запровадження спеціальних тарифів на енергоносії для енегроекономних тепличних комплексів. «Для теплиць, які є ефективними, енергоекономними, ми запропонуємо тарифи на газ на рівні тарифів для населення, і електроенергію по першому тарифу», – повідомив міністр.
Відповідаючи на запитання щодо долі ще одного уманського підприємства – «Уманьферммашу», Микола Присяжнюк пообіцяв обов’язково побувати й на цьому виробництві, хоч сільське машинобудування і не є зоною впливу міністерства, а сільскогосподарська галузь є лише споживачем продукції машинобудування.
– Для сільгосптоваровиробників головне, щоб була якісна та ефективна сільськогосподарська техніка. За 20 років незалежності і переходу економіки на ринкові рейки було упущено багато напрямків. І сільське машинобудування також. Насьогодні уряд ініціює передачу його у підпорядкування Мінагропромполітики. І це складне питання. Але основне, щоб українські науковці, експериментальні підприємства і заводи-виробники об’єднали зусилля, та залучаючи всі новітні досягнення світової науки, виготовили такі вітчизняні зразки техніки, які б задовольнили товаровиробників, – відзначив міністр.
На прикладі створення ефективного українського комбайну він пояснив, як це складно здійснити, додавши, що хоч завдання і залишилося невиконаним, проте воно не знімається з порядку денного. За словами міністра, щоб не втрачати зерно в полі, (через відсутність сучасної зернозбиральної техніки його щорічна втрата становить близько 6 млн тонн, а це мільярд гривень), вже у найближчі роки необхідно терміново оновити парк комбайнів. Микола Присяжнюк повідомив, що виробництво комбайну «Славутич» припинено, поставлено завдання за підтримки держави налагодити випуск комбайну «Скіф».
Міністр детально прокоментував хід запровадження земельної реформи та проекту Закону України «Про ринок землі», роз’яснення щодо яких проводяться за дорученням Президента України на сходках сіл. Він назвав вражаючі цифри: за 6 років зникло 210 українських сіл, знижується кількість жителів сільських населених пунктів. «Наше завдання – припинити знищення українського села і розпочати його відроджувати!» – наголосив Микола Присяжнюк.
Він також зупинився на необхідності створення обслуговуючих кооперативів, зауваживши, що на базі кожної сільської ради буде створено безприбутковий кооператив, що займатиметься заготівлею та реалізацією сільськогосподарської продукції. За словами міністра, такої домовленості було досягнуто під час нещодавнього засідання президії Асоціації сільських та селищних рад. «Я не сприймаю те, що молоко зараз вивозиться без контролю сільської ради, заготівля м’яса теж фактично безконтрольна. До того ж, за вимогами СОТ, у 2014 році ми повинні заборонити забій худоби у приватних дворах. Тому створення таких кооперативів – це необхідність сьогодні», – повідомив очільник Мінагрополітики. За словами Миколи Присяжнюка, це будуть підприємства, що виконуватимуть функції всім відомої у минулому Уккоопспілки. Завдяки таким заходам також вдасться знизити вартість деяких послуг для селян.
Пообіцяв міністр і державну підтримку будівництву овочесховищ та навів приклад Херсонської області. Ця галузь поступово відроджується в Україні. Скажімо, торік експорт фруктів було збільшено вдвічі, а в цьому році – втричі. «Ми ставимо завдання, щоб сільськогосподарська продукція українського виробництва була присутня на ринках усього світу», –поінформував Микола Присяжнюк.
Насамкінець, він поділився враженнями від перебування на Уманському тепличному комбінаті.
– Я задоволений тим, що побачив на цьому підприємстві. Тут напрацьовано все те, до чого ми прагнемо: успішний сімейний бізнес, масштабність виробництва і адаптація до місцевих умов новітніх світових технологій. Як наслідок правильно обраної стратегії – свіжі українські овочі постійно потрапляють до споживача. Я дуже задоволений побаченим тут, – ще раз підкреслив міністр.